Nameštaj koji proizvodimo uz pravilnu negu i upotrebu može da traje generacijama. Sa velikom pažnjom biramo materijale koje koristimo i u nastavku ovog teksta možete saznati više o njima kao i o njihovom održavanju.

O drvetu i nameštaju od punog drveta

Drvo je prirodan materijal i ne postoje dva ista komada drveta. Manji čvorovi, vidljive oznake rasta drveta i varijacije boja deo su prirodnog izgleda drveta. Delovi u pojedinom komadu nameštaja uvek se biraju i sastavljaju prema nijansi boja i strukturi drveta, kako bi komad nameštaja bio tehnički i konstruktivno ispravan a izgledao lepo i celovito. Mogu postojati varijacije u nijansama boja i teksturi drveta od jednog do drugog komada nameštaja. Puno drvo je živi materijal na koji utiču dnevna svetlost, temperatura i vlažnost. Idealna relativna vlažnost za stolove od punog drveta je između 30% i 60%.

Nameštaj od masivnog drveta i dnevno svetlo

Boja drvenih komada nameštaja sazreva vremenom ako je nameštaj izložen dnevnom svetlu. Najveća promena boje najčešće se događa na početku životnog veka drvenog nameštaja. Vazne, podmetači za čaše, ukrasi ili slično mogu ostaviti tamna područja na površini drvenih komada ako dugo stoje ostavljeni na istom mestu. Nameštaj od punog drveta nije preporučljivo ostavljati na direktnoj sunčevoj svetlosti.

Nameštaj od masivnog drveta i voda

Nameštaj od punog drveta ne može izdržati vodu ili slične tečnosti u velikim količinama. Ako se tečnost prolije po drvenom nameštaju, treba je odmah obrisati kako bi se izbeglo oštećenje i promena boje drveta. Veće količine vode prolivene po drvenom nameštaju koje nisu obrisane mogu prouzrokovati pukotine u drvetu ili iskriviti nameštaj.

Nameštaj od masivnog drveta i vlaga

Atmosferska vlažnost ima velik uticaj na nameštaj od punog drveta. Drvo diše i prirodno se prilagođava okolini u kojoj se nalazi. Nameštaj od punog drveta ne smete stavljati u prostoriju u kojoj vlažnost vazduha puno oscilira jer velike oscilacije u vlažnosti vazduha mogu prouzrokovati pukotine u drvetu i olabaviti lepljene spojeve.

Nameštaj od masivnog drveta i toplota

Nameštaj od masivnog drveta ne sme se postavljati u blizini izvora toplote kao što su radijatori ili peći na drva. Velike oscilacije u toploti mogu dovesti do pukotina u drvetu. Takodje, nameštaj od punog drveta se ne sme skladištiti u negrejanim prostorijama.

Održavanje nameštaja od punog drveta tretiranog prirodnim uljem

Redovno čišćenje nameštaja se obavlja mekom krpom blago natopljenom toplom vodom. Izbegavajte upotrebu bilo kakvih deterdženata ili hemikalija. Preporučujemo brisanje drvenih površina jednom mesečno.

Redovno održavanje je prema potrebi. Sled potrebnih koraka je sledeći…

Očistite drvenu površinu. Da bi se postigli dobri rezultati, mrlje i prljavština moraju se potpuno ukloniti pre ponovnog tretmana uljem.
Pre ponovnog nanošenja ulja, nežno izbrusite celu drvenu površinu finim brusnim sunđerom. Ne brusite upravno na drvene godove.
Uklonite ostatke brušenja suvom krpom ili mekom četkom.
Nanesite ulje sunđerom ili krpom. Ulje se nanosi u tankom i što ravnijem sloju preko cele drvene površine koju tretirate. Ostavite ulje da odstoji oko desetak minuta i nakon toga pažljivo i temeljno obrišite višak ulja sa drvenih površina novom i čistom pamučnom krpom.
Sačekajte da se tretirane drvene površine osuše. Vreme sušenja ulja zavisi od temperature i vlažnosti. Novi sloj ulja mora biti potpuno suv pre nego što se sto komad nameštaja ponovo upotrebi.

Imajte na umu da se krpe ili sunđeri koji su korišćeni za tretman drveta uljem mogu spontano samozapaliti, zbog čega se uvek moraju čuvati u hermetički zatvorenoj metalnoj posudi ili odložiti na prikladan način.

Staklo

Nikada ne koristite abrazivne ili oštre predmete za čišćenje stakla. Staklo treba brisati suvom krpom. Po potrebi očistite površinu krpom i sredstvom za čišćenje stakla.

Koža

Prašina i prljavština vremenom ostavljaju tragove na koži, tako da je redovno čišćenje i održavanje najbolji način da obezbedite dugo trajanje kožnih delova vašeg nameštaja. Usisavajte povremeno a najbolje nastavkom sa mekom četkom ali pazite da ne trljate materijal grubo. Takodje, koristite suvu krpu da uklonite prašinu ili prljavštinu. Ako se tečnost prospe na kožu, reagujte brzo i što je više moguće obrišite suvom krpom ili papirom. Vodite računa da ne trljate površinu.

Na kožne delove nameštaja može uticati i izlaganje sunčevoj svetlosti ili toploti, pa szbog toga preporučujemo da izbegavate postavljanje komada pored prozora, radijatora ili kamina.

Kamen

Čistite kamene površine suvom krpom. Prljavština se najčešće može ukloniti krpom i mlakom vodom. Ako mrlja i dalje postoji na kamenoj površini, koristite blagi deterdžent. Nakon čišćenja uvek osušite površinu.

Nemojte abrazivna sredstva za čišćenje, jake hemikalije ili oštre predmete jer to može oštetiti kamenu površinu. Prirodni kamen je porozan materijal i tečnosti kao što su kafa, čaj ili vino, mogu da ostaviti fleke.

Nerđajući čelik

Delove nameštaja od nerdjajućeg čelika brišite čistom, blago vlažnom krpom.